Spravodaj Tomáša Hadžegu

Slanina a bravčové, ÁNO alebo NIE?

“Zhrešila som! Dala som si na večeru kúsok paprikovej slaninky!”

“Cez sviatky boli aj domáce klobásky, ja viem, že by som to nemal, ale proste sa tomu nedalo odolať!”

S týmito výčitkami sa u svojich klientov stretávam veľmi často a to najmä v období nového roka.

Tak, ako to teda s tou slaninkou, klobáskami a domácimi výrobkami je?

Na začiatok Vám niečo poviem.

Vôbec sa tým netrápte.

Som asi jeden z mála, ktorý Vám to hovorí, ale pravdou je, že neexistuje jedna jediná potravina, ktorá by bola sama o sebe škodlivá (keď sa to s ňou vyslovene nepreháňa).

Naše zdravie, či hmotnosť ovplyvňuje viac faktorov. A rovnako, ako NEPRAVIDELNE ovocie zjedené večer, tak aj papriková slaninka, či klobáska sami o sebe nepredstavujú jeden jediný faktor, ktorý by celú Vašu snahu zničil.

Najlepšie to človek pochopí na nasledovnom príklade. Ukáže Vám koľko energie Vášmu telu dodá určitý druh mäsa, či rýb a to hlavne z dôvodu ich odlišného obsahu tuku.

Napríklad:

100 g tuniaka vo vlastnej šťave = 91 kcal energie
100 g kuracieho mäsa = 110 kcal energie
100 g lososa = 146 kcal energie
100 g bravčovej krkovičky = 239 kcal energie
100 g bravčovej slaninky = 726 kcal energie

Čo to teda znamená?

Znamená to, že nezáleží na tom, či si namiesto kuracieho mäsa dáte bravčovú slaninku, klobásku či bravčovú krkovičku, ale záleží na tom KOĽKO SI TOHO DÁTE.

Postačí Vám preto vedieť, že bravčová krkovička Vám dá dvakrát toľko energie, ako kuracie mäso a bravčová slaninka zasa až sedemkrát viac energie.

Nemusíte sa teda kvôli výčitkám úplne vzdávať príležitostnej konzumácie bravčovej krkovičky, či bravčovej slaninky. Jednoducho stačí iba znížiť ich MNOŽSTVO. A keď by ste náhodou mali pocit, že ste to prehnali, tak proste iné jedno alebo dve jedlá dňa vynecháte. Znížite tak celkový denný kalorický príjem a nemusíte si tak nič vyčítať.

Takže, slaninke a krkovičke zdar! 🙂

©  Tomáš Hadžega

PS 1.: Týmito informáciami netvrdím, že každodenná a prehnaná konzumácia slaninky, bravčového či údených výrobkov je správna a zdraviu prospešná. S ničím by sa to nemalo preháňať. Cieľom tohto spravodaja je iba objasniť danú problematiku a poukázať na určité spojenia, ktoré s týmito potravinami súvisia.

PS 2.: Keď je aj Vaším cieľom v tomto roku  trošku upraviť svoje stravovanie a svoj životný štýl objednajte sa na osobnú výživovú konzultáciu naživo v Rožňave alebo na osobnú konzultáciu online, keď to máte do Rožňavy ďaleko. Budem sa na Vás tešiť 🙂

Slanina a bravčové, ÁNO alebo NIE?
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.