Ovocné džúsy a chudnutie

Ovocné džúsy a chudnutie - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Ovocné džúsy a chudnutie
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Ovocné džúsy a chudnutie

“Stopercentný ovocný džús, bez pridaných látok, plný vlákniny a vitamínov vhodný aj pre Vaše deti.”

Priznám sa, že keď počujem podobný reklamný slogan propagujúci ovocné džúsy, dvíha sa mi tlak. Prečo? Pretože to nie je pravda!

Existuje totiž obrovský rozdiel medzi zdravotným vplyvom ovocia a ovocných džúsov. Pretože, zatiaľ čo ovocie má nízky obsah kalórií a je dobrým zdrojom vlákniny, tak to absolútne neplatí pre ovocné džúsy. A to ani náhodou.

Porovnajme si pomaranč a pomarančový džús

Jeden malý kus pomaranča (100 gramov) obsahuje 50 kalórií a 7 gramov cukru. (1)

Jeden pohár pomarančového džúsu (250 ml) obsahuje 112 kalórií a 25 gramov cukru. (2)

Vidíte ten rozdiel?

Ako je možné, že ten džús má o 18 gramov (4,5 kocky) cukru viac ako pomaranč?

Že by výrobcovia použili viac pomarančov?

To ani náhodou. Skúste si do pohára vytlačiť jeden malý kus pomaranča. Koľko šťavy z neho získate? Horko ťažko 100 ml. Oveľa jednoduchšie je do džúsu pridať cukor. Klasický biely. Ten, ktorý doma používame do čaju. Alebo pridať glukózovo-fruktózový sirup. Tak, aby to bolo dostatočne sladké. A aby ste si to potom znovu kúpili.

Niektoré džúsy obsahujú rovnaké množstvo cukru ako kola, či ďalšie sladké nápoje. Je to smutné, ale je to tak.

Vedecké štúdie ukazujú, že

Napríklad Americká Akadémia Pediatrov vôbec neodporúča piť ovocné džúsy deťom do 1 roka života. (3)

Čo myslíte, prečo asi?! Veď sú tak zdravé…

Pri skúmaní vplyvu ovocných džúsov vedci prišli na to, že pitie 355 ml ovocného džúsu vedie u detí predškolského veku (2-5 rokov) k nižšej postave – teda k negatívnemu ovplyvneniu ich rastu a rovnako tak aj k obezite. (4)

Pitie sladkých nápojov a nezáleží na tom, či pijete stopercentný ovocný džús alebo kolu je spojené s priberaním a obezitou. (5) To je jednoduchý fakt.

Mnoho zdravotných organizácií vydalo oficiálne stanovisko k tomu, aby ľudia znížili ich príjem sladkých nápojov. (6) Niektoré krajiny išli dokonca tak ďaleko, že na sladké nápoje uvalili daň. (7)

Pýtate sa prečo?

Dôvod je jednoduchý.

Vedecké štúdie opakovane ukazujú vzťah a súvislosť medzi pitím sladkých nápojov a vysokým rizikom ochorení. Medzi tieto ochorenia patrí cukrovka II. typu, metabolický syndróm, vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia a rovnako tak aj vyššie riziko predčasného úmrtia. (8, 9, 10)

Myslite teda na to, že rozdiel medzi kolou a ovocným džúsom v skutočnosti neexistuje. Snažte sa preto sladké nápoje obmedziť. A keď ten džús “musíte” piť často, tak si ho aspoň z 1/2 alebo z 1/3 zrieďte s vodou. Vypijete ho tak celkovo menej a uľavíte Vášmu telu.

(*Text pochádza z mojej novo-pripravovanej knihy o chudnutí).

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru. Keď máte radi príbehy, tak si pozrite jeden skutočný. O matke 3 detí, ktoré schudla jedlom 17,5 kilogramov. Na prednášku sa môžete zdarma zaregistrovať tu.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.