3 zvyky pre dlhý život

3 zvyky pre dlhý život - Spravodaj Tomáša Hadžegu
3 zvyky pre dlhý život
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Chceli by ste žiť dlhšie?

A viete ako na to?

Mnoho ľudí si myslí, že našu dĺžku života ovplyvňuje hlavne genetika. Avšak, nie je to úplne pravda. Omnoho väčšiu dôležitosť totiž hrá výživa a náš životný štýl.

Dnes by som sa s Vami chcel podeliť o 3 vedecky overené tipy, ako žiť dlhší život.

Niektoré z nich Vás možno prekvapia. Tu sú.

1. Jedzte orechy

Orechy sú naozaj skvelou potravinou. Vďaka ich obsahu bielkovín, magnézia, draslíka, kyseliny listovej, či vitamínu B6 pôsobia priaznivo pri srdcových ochoreniach, vysokému tlaku, cukrovke i u niektorých druhov rakoviny. (1, 2, 3, 4)

Vedecké výskumy ukázali, že ľudia, ktorí jedli minimálne 3 hrste orechov týždenne, mali o 39 % nižšie riziko predčasného úmrtia. (5)

Ďalšia veľká štúdia, ktorej sa zúčastnilo 350 000 ľudí poukázala na to, že sa u týchto ľudí vďaka jedeniu orechov, počas ich účasti v danej štúdii znížilo riziko úmrtnosti o 4-27 %. (6, 7)

2. Buďte pohybovo aktívny

Ja viem. Už Vám ten pohyb znie otrepane. A rozumiem Vám. Avšak vedeli ste, že iba 15 minút cvičenia denne Vám pridá 3 roky života navyše? (8) A to už nie je zasa tak málo. Čo poviete?

A to nie je všetko. Každých 15 minút cvičenia denne môže znížiť riziko predčasného úmrtia o 4 %. (8)

Celkovo sa ukázalo, že pravidelný pohyb znižuje riziko predčasného úmrtia o 22 % aj u ľudí, ktorí sa síce hýbu, ale týždenne nedosahujú odporúčané časové hodnoty 150 minút. (9)

3. Rozvíjajte svoj spánkový režim

Spánok predlžuje Váš život. Ale pozor. Iba v prípade, že dodržiavate svoj spánkový režim. To znamená, že chodíte spať a vstávate približne v rovnaký čas. (10)

Navyše dĺžku Vášho života ovplyvňuje aj počet hodín spánku. Vedecké výskumy totiž ukázali, že spánok v trvaní menej ako 5-7 hodín zvyšuje riziko predčasného úmrtia o 12 %. (11, 12)

Málo spánku podporuje vznik zápalov v tele, zvyšuje riziko cukrovky, srdcových ochorení a obezity. A to všetko nám skracuje život. (13, 14, 15, 16)

A čo keď spíte veľa?

Spánok v časovej dotácii viac ako 8-9 hodín by mohol znížiť dĺžku Vášho života až o 38 %.(11, 12)

Nadmerná doba spánku vedie k depresiám, nízkej pohybovej aktivitei nediagnostikovateľným ochoreniam. A toto všetko má vplyv na našu dĺžku života. (17)

Nikto z nás nevie, ako dlho bude žiť. Avšak, keď by niekto z Vás chcel predsa len žiť dlhšie ako priemer, môže vyskúšať niektorý z týchto tipov. Ich pozitívny vplyv je hlavne v tom, že znižujú riziká vzniku ochorení, ktoré sú súčasťou ľudského života a zároveň sú zodpovedné za jeho dĺžku.

Takže, keď chcete byť aj v pokročilejšom veku zdravší a byť tu dlhšie, tak jedzte orechy, trošku sa hýbte a spite tak akurát 🙂

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

 

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí.