Aj lekári sa občas mýlia

Aj lekári sa občas mýlia - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Aj lekári sa občas mýlia
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu si môžete pozrieť vo forme videa: ↓↓↓
Vypočuť ako audionahrávku: ↓↓↓

Alebo prečítať, ako klasický text: ↓↓↓

Aj lekári sa občas mýlia,

keď dôjde na tému znižovania hmotnosti.

Tu sú dva príklady z praxe.

Prípad č. 1

Jeden môj klient absolvoval u svojho praktického lekára klasickú, preventívnu prehliadku. Na základe výsledkov jeho hodnôt telesnej hmotnosti mu jeho lekár oznámil, že má obezitu a mal by sa zamerať na zníženie hmotnosti.

Výsledky prvého klienta boli nasledovné: 

Telesná hmotnosť: 97,5 kg
BMI index telesnej hmotnosti: 31,5 = Obezita I. stupňa
% tuku: 23,1 % = (norma pre zdravého muža je od 18-25 % tuku)
tuk v kg: 22,5 kg
Svalová hmota v kg: 71,2 kg

Prípad č. 2

Ďalší z mojich klientov sa pri návšteve lekára dozvedel, že hmotnosť 130 kg je už príliš vysoká a kvôli možným zdravotným komplikáciám do budúcna, by sa mal vážne zamyslieť nad svojim stravovaním a aktuálnym životným štýlom.

Takto vyzerali výsledky druhého klienta:

Telesná hmotnosť: 138 kg
BMI index telesnej hmotnosti: 36.7 = Obezita II. stupňa
% tuku: 23,8 % = (norma pre zdravého muža je od 18-25 % tuku)
Tuk v kg: 32,8 kg
Svalová hmota v kg: 100 kg

V čom sa obaja títo lekári mýlili?

Dva najčastejšie mýty z oblasti chudnutia sú…

vnímanie telesnej hmotnosti a indexu telesnej hmotnosti BMI.

Telesná hmotnosť

Snáď už od vynájdenia osobnej telesnej váhy sa ľudia fixujú na to, ako sa ich váha mení. Či už smerom hore alebo smerom dole. Pravdou však je (a možno to bude pre niekoho šok), že samotná váha nie je až tak dôležitá.

Pýtate sa prečo?

V prvom rade preto, pretože je ovplyvnená viacerými faktormi. Napríklad sa ráno prebudíte, skočíte na váhu a máte o 1 až 2 kg menej ako včera večer.

Stal sa snáď v noci nejaký zázrak?
Prišiel za Vami nejaký zázračný škriatok, ktorý Vám vzal pár kilogramov navyše?

Vôbec nie.

Naša váha má totiž tendenciu sa počas dňa rôzne meniť. Ráno po prebudení sme ľahší ako večer, po športe sme ľahší ako pred ním, pred jedlom sme ľahší ako po ňom… Jednoducho naša váha počas dňa rôzne kolíše a práve preto nie je tým najdôležitejším faktorom.

Index telesnej hmotnosti BMI

Najjednoduchší a najrýchlejší spôsob, ako určiť, či má človek nadváhu alebo obezitu je index telesnej hmotnosti (BMI). Je to úplne jednoduché. Stačí poznať svoju telesnú hmotnosť a telesnú výšku a veľmi rýchlo sa dozviete svoj výsledok. Avšak veľmi NEPRESNÝ výsledok.

BMI index je síce veľmi populárna pomôcka, avšak naozaj veľmi nepresná. Naše telo totiž nie je tak jednoduché, aby sme iba na základe dvoch parametroch poznali, ako na tom človek v skutočnosti je.

Ako môžete vidieť vyššie, obaja lekári zaradili oboch klientov do stavu obezity, iba na základe výsledkov BMI a hmotnosti. A to aj napriek tomu, že obaja klienti vykazovali hodnoty % telesného tuku, ktoré boli v norme.

Akú chybu obaja lekári urobili?

U oboch klientov došlo zo strany lekárov k nesprávnemu určeniu stavu telesnej zdatnosti a to iba na základe výsledkov telesnej hmotnosti a hodnôt indexu telesnej hmotnosti BMI.

Oba tieto prípady však neboli správne.

Lekári síce oboch klientov zaradili do kolónky “obézny” a “mali by ste schudnúť” aj keď pravda bola v skutočnosti niekde inde.

Ako by to ideálne malo vyzerať?

V ideálnom prípade by sa obaja lekári mali zamerať na hodnotenie zloženia tela. Konkrétne na percento telesného tuku, hodnoty svalovej hmoty a hodnoty viscerálneho (vnútorného) tuku. V oboch prípadoch by tak nedošlo k mylnej interpretácii výsledkov.

A ako ste na tom Vy?

Poznáte už presné výsledky svojich telesných parametrov?

Ak áno, tak super 🙂

Ale keď nie, tak potom využite akciovú ponuku výživovej konzultácie, kde sa dozviete aká je rýchlosť Vášho metabolizmu, aké sú Vaše hodnoty telesného tuku, svalovej hmoty, či telesnej vody.

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Pre výživovú konzultáciu v trvaní 60 minút stále platí akciová cena 14 € (bežne 22 €). Preto nečakajte a objednajte si svoj termín. Ohlasy tých, ktorí výživovú konzultáciu absolvovali, sú veľmi dobré.

 

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

 

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí.