Sedavý životný štýl = 5,3 milióna úmrtí ročne

Sedavý životný štýl = 5,3 milióna úmrtí ročne - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Sedavý životný štýl = 5,3 milióna úmrtí ročne
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

5,3 milióna ľudí každý rok zomrie, kvôli nedostatku pohybu

To nie je vtip. Ale vedecký fakt. Každý rok totiž na našej planéte zomrie 5,3 milióna ľudí, u ktorých je hlavnou príčinou smrti nedostatok pohybu a neaktivita. (1) To je vlastne takmer počet všetkých obyvateľov Slovenska.

Príčiny smrti, ktoré u týchto ľudí nastali, by sa dali vyriešiť tým, že by sa pravidelne hýbali.

A teraz otázka na telo.
Ako ste na tom s pravidelným pohybom Vy?

V skutočnosti má iba 16-18 % dospelých ľudí pravidelný pohybový režim. (2) Za ten sa pritom považuje vykonávanie pohybovej aktivity aspoň 90 minút týždenne. (2)

Chápete to? 82-84 % dospelých ľudí sa nedokáže pravidelne hýbať ani 90 minút týždenne! Keď to rozdelíme, tak je to iba 13 minút denne! Pritom na Facebooku strávi priemerný človek každý deň 2 hodiny. (3)

A viete prečo sa pravidelne nehýbeme?

Tu sú štyri najčastejšie dôvody: (4)

1. Nemám čas

2. Je zlé počasie

3. Neviem ako

4. Je to nebezpečné

Ktorý dôvod je hlavnou príčinou Vašej neaktivity?

V roku 2000 sme v priemere denne presedeli 7,7 hodín. V roku 2003 to bolo 8,8 hodín a v roku 2009 to už bolo 10,2 hodín. (5) Dovolím si tvrdiť, že dnes toto číslo bude ešte vyššie.

U detí je to ešte horšie

V roku 1985 sa chlapci mladší ako desať rokov hýbali takmer 10 hodín týždenne. V roku 2005 to bolo približne 7 hodín. (6, 7)

Na druhú stranu v roku 1985 sa u chlapcov starších ako desať rokov vyskytoval pohybový režim 4 hodiny týždenne. V roku 2005 u rovnakej skupiny to boli už iba 2 hodiny týždenne. (6, 7)

A viete ako to súvisí s hmotnosťou?

V roku 1985 sa obezita vyskytovala u chlapcov mladších ako desať rokov celosvetovo na úrovni 3 %. V roku 2005 to už bolo 10 %. (6, 7)

U chlapcov starších ako desať rokov, bola obezita v roku 1985 zaznamenaná na hodnote 4 %. V roku 2005 to už bolo 11 %. (6, 7)

Deti vo veku 7-8 rokov vykonávajú v priemere 7,5 hodín pohybovej aktivity týždenne a to vrátane školskej telesnej výchovy. Vo veku 14 rokov je to však v priemere už iba 2,1 hodiny týždenne. A to je podľa mňa šokujúce číslo. (4)

Výskumy ukazujú, že až 75 % bdelého stavu deti venujú sedavým aktivitám a v niektorých skupinách pohybovej aktivite venujú iba 1,4 % bdelého stavu. To nám vychádza iba na 12 minút denne! Navyše ak dieťa sleduje televíziu alebo sa hrá s počítačom viac ako 5 hodín denne, jeho riziko obezity sa zvyšuje viac ako 5 násobne. (8)

Naša neaktivita nás stojí peniaze i zdravie

Myslíte si, že neaktivita väčšiny populácie nemá vplyv na naše financie? Nie je to tak úplne pravda.

V skutočnosti je nedostatočný pohybový režim zodpovedný za vyššie finančné výdaje na zdravotnú starostlivosť.

Podľa jednej vedeckej štúdie stúpajú napríklad v Českej republike tieto finančné nároky o 3-4 % ročne. (9)

A odhaduje sa, že pravidelný pohyb by iba v Českej republike mohol znížiť výdaje na zdravotnú starostlivosť a to až o 1.5-2.6 miliardy eur ročne! (9)

Kladiete si otázku ako je to možné? Jednoducho.

U ľudí s obezitou je napríklad 80 % pravdepodobnosť, že sú alebo budú diabetici – ich počet sa na Slovensku blíži k 400 000. (10) A výskyt infarktu myokardu sa posúva hlboko pod vek 30 rokov. (7)

Samotný nedostatok pohybu je napríklad zodpovedný za: (11)

  • 6 % úmrtí ľudí na srdcové choroby
  • 7 % úmrtí ľudí na cukrovku II. typu
  • 10 % úmrtí na rakovinu hrubého čreva
  • 10 % úmrtí na rakovinu prsníka

A starostlivosť o všetkých týchto ľudí proste stojí nejaké peniaze. Pritom sa ponúka oveľa jednoduchšie riešenie. Iba sa 13 minút denne hýbať. (2)

(*Text pochádza z mojej novo-pripravovanej knihy o chudnutí).

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru. Keď máte radi príbehy, tak si pozrite jeden skutočný. O matke 3 detí, ktoré schudla jedlom 17,5 kilogramov. Na prednášku sa môžete zdarma zaregistrovať tu.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

 

error: Obsah je chránený!