Čo je tá najdôležitejšia vec vo výžive?

Čo je tá najdôležitejšia vec vo výžive? - Spravodaj Tomáša Hadžegu
Čo je tá najdôležitejšia vec vo výžive?
Oznámkujte tento článok 🙂

Spravodaj Tomáša Hadžegu

Čo je najdôležitejšia vec vo výžive?

Keď by som sa Vás opýtal na otázku, čo Vy sami vo výžive považujete za najdôležitejšiu vec, čo by ste mi odpovedali?

Odpovede na túto otázku u mojich klientov sú rôzne. Tu je krátky zoznam:

– vynechať pečivo,
– hýbať sa,
– nejesť sladké,
– nejesť tučné jedlá,
– jesť pravidelne,
– nejesť mäso,
– neprejedať sa.

Môžeme povedať, že v určitom ohľade má každé z týchto tvrdení svoju dôležitosť. Ani jeden názor však nie je lepší ako tie ostatné. Tieto konkrétne odporúčania môžu fungovať. Avšak iba krátkodobo. Pretože:

Viete si predstaviť, že by ste celý život už nikdy nejedli chlieb?
Viete si predstaviť, že by ste si už nikdy v živote nedali zmrzlinu alebo čokoládu?
Viete si predstaviť, že by ste si už nikdy nedali slaninu, či klobásu?

Úprimne, ja si to predstaviť neviem. Pretože mi to príde veľmi extrémne a obmedzujúce.

Aké je teda riešenie?

Existuje obrovské množstvo diét, ale…

takmer všetky idú do extrému. Je úplne jedno, ako sa konkrétny spôsob stravovania nazýva. Nezáleží na tom, či je to Nízkotučná diéta, 30 dňová diéta, Nízkosacharidová diéta, Keto, Mačingova diéta, Stravovanie podľa krvných skupín, či Vegánstvo.

Všetky z nich majú jeden spoločný menovateľ. Viete aký?

EXTRÉM.

Každá z týchto diét od Vás chce, aby ste sa vzdali niečoho čo máte radi. A keď to neurobíte, tak to nebude fungovať. Tieto diéty Vás tlačia do extrému, ktorý jednoducho nie je možné dlhodobo vydržať. Pretože ich fungovanie ide proti prirodzenosti nášho tela.

A viete, čo je najhoršie?

Keď niektorú z týchto diét nezvládnete, tak si to začnete vyčítať. Uveríte tomu, že nemáte silnú vôľu. Uveríte tomu, že je to Vaša chyba. Lenže to nie je pravda.

Týmto diétam chýba jedna veľmi dôležitá vec. Podľa mňa tá najdôležitejšia vec pri zmene stravovacích návykov. A nezáleží na tom, či chcete schudnúť alebo iba získať vďaka strave viac energie a odstrániť únavu.

Tá vec je UDRŽATEĽNOSŤ.

To je podľa mňa tá najdôležitejšia vec o ktorú vo výžive ide. Vyberajte si preto metódy, ktoré dokážete dlhodobo UDRŽAŤ. Metódy, ktoré sú prispôsobené priamo Vám. Metódy, ktoré dokážete vo svojom živote UDRŽIAVAŤ dlhodobo. Metódy, ktoré nebudú zhadzovať Váš neúspech na Vašu slabú vôľu. Metódy, ktoré Vás nebudú stresovať, ale naopak prinášať pokoj a mier. Vyberajte si metódy, ktoré budú rešpektovať Vaše obľúbené potraviny a Váš životný štýl. A kašlite na akékoľvek extrémy. Nech už sú zabalené do akéhokoľvek lákavého názvu.

© Mgr. Tomáš Hadžega, PhD.
Zakladateľ Výživovej poradne Hadžega, Online výživovej poradne Dr. Hadžega a autor projektu Nutrition Experts.

PS: Chcete zmeniť svoj celkový životný štýl, stravovanie či pohybový režim? Objednajte si svoj termín výživovej konzultácie tu. Získate individuálne a odborné odporúčania priamo Vám na mieru. Získať môžete aj svoj svoj osobný jedálniček na mieru. Keď máte radi príbehy, tak si pozrite jeden skutočný. O matke 3 detí, ktoré schudla jedlom 17,5 kilogramov. Na prednášku sa môžete zdarma zaregistrovať tu.

Chcete získavať ZDARMA výsledky osemročných skúseností Tomáša Hadžegu?

Chcete mať ZDARMA informácie, za ktoré by ste dali stovky eur?

Prihláste sa k odberu Spravodaja Tomáša Hadžegu o výžive. 3-4 krát mesačne získate cenné informácie priamo do Vášho emailu. Prihlásiť sa môžete na tomto odkaze.

 

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí.