Ako schudnúť po 40? Vo veku 45 rokov, keď je už menopauza blízko?

Ako schudnúť, keď sme zavalení pracovnými povinnosťami a na pohyb nemáme čas a ani pomyslenie?

Odpoveď vám poskytne príbeh pani Zuzany.“A

“Ani som sa nenazdala a vďaka získanej ľahkosti sa z rýchlej chôdze stal beh.”

Pani Zuzana, 45 rokov.

Pani Zuzana, štyridsaťpäťročná manažérka navštívila moju poradňu z niekoľkých dôvodov.

Zvedavosť, zníženie hmotnosti, zmätenosť z informácií o výžive na internete i snaha inšpirovať svojho syna k zdravšiemu spôsobu stravovania. Pani Zuzana ešte pred tromi rokmi vážila 65 kilogramov.

Dnes sa jej hmotnosť pohybovala na čísle 83,8 kg. Sedavý životný štýl, zdravotné problémy, pracovné zaťaženie i starostlivosť o domácnosť sa podpísali na jej hmotnosti.

Pani Zuzana hľadala niekoho, kto ju dokáže “nakopnúť” do zmeny jej stravovania a životného štýlu. Problematiku výživy mala ako tak naštudovanú, akurát si nevedela určité súvislosti spojiť dohromady, nakoľko na interente stále dookola narážala na protichodné informácie, ktoré sa navzájom vylučovali.

Krok č. 1

Telesná analýza

Vstupné hodnoty sa u pani Zuzany pohybovali na hranici hornej nadváhy, smerujúcej k obezite I. stupňa. Okrem vyššej hmotnosti jej starosti robili aj zdravotné problémy. Vysoký krvný tlak, histamínová intolerancia a pohybové zdravotné obmedzenia v dolnej časti tela.

Výsledky viscerálnej analýzy ukázali, že pani Zuzana má 15 kilogramov nadváhy a jej hodnoty BMI hraničia s obezitou I. stupňa. Obvod pásu i viscerálny tuk pomaly, ale isto stúpal smerom k vyššiemu riziku vzniku zdravotných problémov.

Genetická predispozícia na vysoký krvný tlak v kombinácii so životným štýlom a stravovacími návykmi zapríčinila fakt, že pani Zuzana už posledných 8 rokov brala lieky na vysoký krvný tlak. Príliš skoro na tak mladú ženu.

Analýza jej zdravotného stavu, životného štýlu i stravovacích návykov poukázala na to, že u pani Zuzany prevláda sedavý životný štýl. Pohybovej aktivite sa aktuálne nevenuje a to najmä zo zdravotných i časových dôvodov.

Pri histamínovej intolerancii nebolo pani Zuzane úplne jasné, ako by jej stravovanie v tomto prípade malo vyzerať. Čo by mohla do svojho jedálnička zaradiť a čo by naopak mala vynechať.

Výsledky potvrdili, že ňou trpí, ale nakoľko sa jedná o potravinovú intoleranciu veľmi individuálnu a širokú a jej príznaky zatiaľ neboli príliš výrazné a život obmedzujúce, tak jej veľa pozornosti nevenovala.

Krok č. 2

Jedálniček na mieru

Pri tvorbe jedálnička na mieru sme tak u pani Zuzany potrebovali zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov. Aby sa jej podarilo dosiahnuť cieľovú hmotnosť 70 kilogramov, potrebovali sme sa detailne zamerať hlavne na jej stravovací režim.

Museli sme vziať do úvahy jej histamínovú intoleranciu i faktor, že jej určité zdravotné obmedzenia bránia vo vykonávaní pohybových aktivít. Jedálniček na mieru sme teda nastavili tak, aby pani Zuzanu histamínová intolerancia neobmedzovala a ona tak mohla konzumovať širokú paletu chutných jedál.

Dali sme si za cieľ vytvoriť v tele pani Zuzany prostredie, ktoré bude prospešné pre zdravé a prirodzené znižovanie hmotnosti bez nutnosti veľkých pohybových aktivít.

Navyše, bolo nutné zmeniť vyváženie jej jedálnička, nakoľko sa v jedálničku pani Zuzany vyskytovali potraviny s nízkym výživovým zložením a väčšinou sa jednalo o konzumáciu rovnakých jedál stále dookola.

Zavádzanie zmien do nášho života nie je nikdy jednoduché. Vyžaduje čas, odvahu, trpezlivosť, vytrvalosť a niekedy aj odolnosť voči negatívnym reakciám okolia. Pani Zuzana sa však rozhodla, že je ochotná zmeny v stravovaní a v jej životnom štýle do svojho života zaviesť.

Pustili sme sa teda spoločne do toho.

Jej cieľom bol zníženie hmotnosti o 14 kilogramov.

Ideme do finále

Chudnutie chutným jedlom

Na prvú osobnú konzultáciu po odovzdaní jedálnička na mieru, som bol veľmi zvedavý.

Ako si Zuzana dokáže poradiť so zmenami v jedálničku vzhľadom na kombináciu chudnutia a histamínovej intolerancie?

Ako na to bude reagovať jej telo?

A ako dlho môže trvať kým sa táto zmena prejaví?

Prvú kontrolu po zavedení zmien sme dohodli o 3 týždne.

Obaja sme boli zvedaví, ako to dopadne.

No a nakoniec to dopadlo úplne skvelo!

Za prvé tri týždne sa totiž pani Zuzane aj napriek histamínovej intolerancii, nulovému pohybu a zdravotným obmedzeniam, podarilo znížiť svoju hmotnosť o 3,9 kilogramov! Jej telo zareagovalo fantasticky.

Pre niekoho sa môže zdať zníženie hmotnosti o takmer 4 kilogramy za 3 týždne veľmi drastické. Táto obava však nie je na mieste. Odporúčania WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) totiž hovoria o zdravom spôsobe chudnutia 3-4 kilogramy mesačne alebo 0,5-1 kilogram týždenne.

Navyše, ľudské telo zvykne pri väčších zmenách v stravovaní reagovať znížením hmotnosti v rýchlejšom tempe.

Prvá kontrola tak dopadla super.

Jedálniček pani Zuzane vyhovoval, nakoľko obsahoval flexibilné možnosti v dvoch verziách. Mohla tak ľahko zistiť, ktoré potraviny s obsahom histamínu jej robia problémy a ktoré naopak môže pokojne konzumovať.

Ďalšie následné kontroly u pani Zuzany ukázali, že jej telo celkovo vzalo zmenu v stravovaní pozitívne. Hmotnosť sa postupne a prirodzene pri každej kontrole znižovala. Dokonca pani Zuzana do svojho životného štýlu zaradila pár krát do týždna aj pohybové aktivity v podobe chôdze. To malo pozitívny vplyv nielen na jej znižovanie hmotnosti, ale aj na jej úroveň energie.

Začala sa cítiť oveľa lepšie ako na začiatku.

Telo pani Zuzany sa so zmenou vysporiadalo veľmi dobre.

Celkovo sa jej za obdobie 4 mesiacov podarilo schudnúť 9,5 kilogramov a 8 centimetrov z obvodu pásu. Je už tak iba krôčik do stanoveného cieľa. Dokonca sa jej chôdza pár krát do týždna zmenila na beh. Na jednej z posledných kontrol mi povedala,

“Ja sa tak prechádzam v rýchlom tempe a zrazu som sa zbadala, že bežím. Ako keby si to telo samo ten beh vypýtalo. Tak som ho poslúchla. Nemala som s tým žiadny problém a bolo to super.”

Pani Zuzana dokázala, že zmena je možná, aj keď sa okolo nás vyskytuje niekoľko prekážok, ktoré by nám v tom mohli brániť. Ona to zvládla, pretože sa rozhodla, že to zvládne. A to si zaslúži veľkú pochvalu.

Po mesiaci od nášho posledného stretnutia mi napísala správu v ktorej mi oznámila, že sa jej celkovo podarilo schudnúť už 12 kilogramov. Mal som veľkú radosť.

Pani Zuzana navyše svojou premenou dokázala k zdravšiemu životnému štýlu inšpirovať aj svojho syna. Stala sa inšpiráciou pre svoje okolie, ktoré to dokázalo oceniť. A preto si táto žena zaslúži veľké uznanie.

Pani Zuzana schudla vo veku 45 rokov, 9.5 kilogramov a 8 centimetrov z obvodu pásu za obdobie štyroch mesiacov. Bez doplnkov stravy, hladoviek či zákazov, iba jedením chutného jedla.

Chcete schudnúť jedlom, pohodlne a bez jojo efektu ako pani Zuzana?

Objednajte sa na odbornú konzultáciu online alebo naživo vo Výživovej poradni Hadžega.

© Tomáš Hadžega

Ako schudnúť -9,5 kg? Príbeh pani Zuzany
5 (100%) 1 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.