Ako schudnúť, keď ste celoživotnou dietárkou?

Ako schudnúť, keď máte za sebou kopu skúseností s jojo efektom?

Ako schudnúť, keď ste unavená, bez energie a nemáte už žiadnu chuť skúšať niečo nové?

Inšpirujte sa príbehom pani Ivety.

Príbehom o tom, že jediná úspešná metóda chudnutia je tá, ktorá vám nezakazuje jesť.

“Neuveriteľné. Jem viac a chudnem.”

Pani Iveta, 40 rokov.

Pani Iveta bola celoživotnou dietárkou. Skúseností s rôznymi metódami mala na rozdávanie. Avšak nič nefungovalo dlhodobo. Nesprávne pokusy spôsobili, že sa v štyridsiatich rokoch trápila s váhou takmer 115 kilogramov. Bola unavená, bez energie a aj bežné každodenné činnosti jej spôsobovali problémy.

Väčšina diét, ktoré krátkodobo fungovali, si následne vždy vyžiadali svoju daň. Tá, ktorá pani Ivete najlepšie fungovala, jej pomohla schudnúť 24 kilogramov za relatívne krátky čas. Bolo to však iba dočasné víťazstvo. O dva mesiace neskôr bola váha späť ešte aj s úrokmi. S dôverou a vierou, že jej dokážem pomôcť ma navštívila na osobnej konzultácii v mojej poradni.

Krok č. 1

Telesná analýza

U výsledkov viscerálnej analýzy sa pani Iveta doslova zhrozila. Hodnoty telesného tuku sa pohybovali na hodnotách vyšších ako 50 %, BMI ukazovalo číslo 47.2, viscerálny tuk i obvod pásu signalizoval vysoké zdravotné riziko.

Táto mladá žena bola rozhodnutá svoje stravovanie a životný štýl zmeniť. Matka svojich detí sa obávala o svoje zdravie. Chcela znížiť svoju hmotnosť, cítiť sa lepšie a robiť veci, ktoré si kvôli aktuálnej hmotnosti dovoliť nemohla.

Prvá osobná konzultácia ukázala, že pani Iveta má poruchu správného fungovania štítnej žľazy. Hoci brala najnižšie dávky liekov, mala obavy, aby jej toto zdravotné obmedzenie nebránilo v znižovaní hmotnosti.

Ide totiž o jeden všeobecne rozšírený mýtus.

Ten znie, že porucha štítnej žľazy (väčšinou u žien) bráni pri chudnutí a že je tak kvôli nej doslova nemožné schudnúť. Moja skúsenosť z praxe ukazuje, že je to trošku inak.

Áno, fungovanie štítnej žľazy je dôležité. Áno, štítna žľaza ovplyvňuje fungovanie metabolizmu. Avšak nie je to jediný faktor, ktorý fungovanie nášho metabolizmu a znižovanie hmotnosti ovplyvňuje. Tých faktorov je oveľa viac.

70 % mojich klientiek totiž má zdravotné obmedzenie z dôvodu zníženej funkcie štítnej žlazy (hypothyreózy) a ich hmotnosť sa aj napriek tomu znižuje prirodzeným spôsobom medzi 2-3 kilogramami mesačne.

Pohybový režim pani Ivety bol veľmi nízky alebo takmer žiadny.

Na druhú stranu sme však videli výhodu v tom, že jej telo obsahuje vyššie hodnoty svalovej hmoty ako u priemernej ženy. To bola pozitívna správa. Ďalšia z nich bola tá, že sa výnimočne u pani Ivety vyskytoval nízky pracovný i celkový stres.

Týmto sme mohli minimalizovať negatívny vplyv stresu na chudnutie i na funkciu štítnej žľazy. Genetické predispozície k nadváhe boli u pani Ivety nízke. Znamenalo to, že za svoju aktuálnu hmotnosť si z veľkej časti mohla sama. A bolo tak na nej, ako sa k novej zmene postaví.

Analýza jej stravovacích návykov ukázala, že jej jedálniček bol doslova katastrofa.

Aj napriek obezite jej telo vyslovene trpelo podvýživou. Predstavte si, že pani Iveta denne prijímala menej ako 1/3 z toho, čo jej vlastné telo potrebovalo na bežné fungovanie.

Bolo to, ako keby sme chceli prejsť autom 100 kilometrov, ale natankovali by sme pohonné hmoty iba na 20 kilometrov. V takom prípade by sa auto zastavilo.

Naše telo však funguje inak. Pri dlhodobo nízkom kalorickom príjme sa nezastaví, ale spomalí fungovanie metabolizmu. Jednoducho sa začne pripravovať na najhoršie. Na smrť.

Keď sa tento stav deje dlhodobo a keď navyše zloženie jedál, ktoré konzumujeme, má bližšie k nezdravým verziam, dochádza k priberaniu hmotnosti. Pomalému, postupnému. Nič extrémne. Väčšinou iba 2-3 kilogram za rok.

V prvom kroku bolo teda potrebné u pani Ivety zmeniť jej stravovacie návyky. Chýbala tam pravidelnosť, prevažovali nezdravé jedlá i nápoje a pozitívne živinové zloženie v podstate neexistovalo. A hoci sa u pani Ivety vyskytovala znížená funkcia štítnej žľazy, tak toto naozaj nebol dôvod, na ktorý by pani Iveta mohla hádzať vinu za jej obezitu.

Krok č. 2

Jedálniček na mieru

Pani Iveta mala veľmi hlboko vo svojej mysli zafixovanú myšlienku, že čím menej bude jesť, tým viac schudne. Toto presvedčenie však bolo veľmi mylné.

Pani Ivete som preto pripravil jedálniček na mieru. Vysvetlil som jej, že telo, ktoré má momentálne obezitu, je dôsledkom práve toho, že mu dlhodobo odopierala energetickú hodnotu, ktorú každý deň potrebovalo pre svoje bežné fungovanie.

Rozumiem tomu, že väčšina ľudí má v hlave zafixovanú informáciu typu:

“Chceš schudnúť? Tak nejedz!”

Toto je bohužiaľ veľmi častý a rozšírený mýtus, ktorý narobil už veľkému počtu ľudí mnohé problémy. Znížiť kalorický príjem pri chudnutí je dôležité. Avšak nemôžeme ísť do extrémov.

Naše telo naozaj nie je stvorené na to, aby dokázalo prežiť na troch koktejloch, troch vajíčkach alebo troch jogurtoch denne. A potom ešte od neho chceme, aby nebolo unavené, malo dostatok energie, aby sme nemali hlad a ešte, aby sme schudli 5 kilogramov za týždeň bez jojo efektu.

To je, ale jeden veľký nezmysel!

Viete si predstaviť, že máte v nádrži auta palivo na 20 kilometrov, ale vy chcete prejsť 100 kilometrov?

Čo urobíte?

Kam sa dostanete, keď to budete chcieť takto urobiť každý deň?

Budete stáť na mieste.

A budete kvôli tomu nadávať na to blbé auto, že je to jeho chyba?!

S pani Ivetou nás teda čakala náročná cesta. Jej životný štýl bol sedavý. Zo začiatku sme sa teda sústredili hlavne na stravovací režim s tým, že postupne začne zaraďovať do jej životného štýlu aj chôdzu rýchlejšieho charakteru.

Ideme do finále

Chudnutie chutným jedlom

Prvé stretnutie po úvodnej konzultácii sme si dohodli o 3 týždne. Veľmi ma zaujímalo, ako sa pani Iveta “popasuje” so zvýšeným energetickým množstvom jedla počas dňa a ako na to zareaguje jej podvýživené telo.

Prvé výsledky vyzerali veľmi sľubne.

Za prvé tri týždne totiž pani Iveta schudla 3,4 kilogramov.

Táto hodnota nám presne zapadá do odporúčaní lekárov i WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie). Podľa nich je totiž zdravé znižovanie hmotnosti medzi 0,5-1 kg týždenne.

Pani Iveta iba neveriacky pozerala na svoje výsledky a krútila hlavou.

Nedokázala pochopiť, ako mohla schudnúť viac ako tri kilogramy iba vďaka tomu, že začala jesť inak a hlavne viac.

Nuž, naše telo je jednoducho alchýmia. A každý z nás by mal poznať aspoň jeho základné fungovanie. Určite by to nám všetkým veľmi prospelo.

Ďalšie pravidelné návštevy ukázali, že sme s pani Ivetou zvolili správnu cestu.

Čas nám dal za pravdu.

Jej hmotnosť sa prirodzeným a postupným tempom znižovala. Začiatok bol trošku rýchlejší, avšak postupne sa jej znižovanie hmotnosti stabilizovalo.

Neuveriteľné bolo, že pani Iveta začala bicyklovať.

Po viac ako 10 rokoch!

Navyše do pravidelných pohybových aktivít zapojila aj svoje deti. A to bolo úplne super.

Postupne sme na spoločných konzultáciách upravovali aj jej pohybový režim.

Pani Iveta si zvykala na to, že chôdza jej už nestačí. Tak ako sa znižovala jej hmotnosť, zvyšovala sa aj jej kondícia. Z chôdze prešla k bicyklu a postupne aj k ľahkému behu.

Jej výsledky ju motivovali v tom, aby pokračovala a nepoľavovala vo svojej snahe.

Hoci sa aj u pani Ivety občas vyskytli menšie zakolísania a občasné zastavenia hmotnosti, rozhodla sa pokračovať ďalej a neprestávať.

Jej snaha nakoniec bola odmenená.

Za našu doterajšiu spoluprácu sa jej podarilo schudnúť -15,4 kg a 17 cm z obvodu pásu. Skvelý výsledok!

Pani Iveta sa momentálne nachádza v polovici svojej cesty k stanovenému cieľu. Tú druhú polovicu má ešte pred sebou.

Verím, že ju zvládne minimálne rovnako dobre ako tú prvú.

Pretože všetko je možné, keď veríme, že to dokážeme.

Pani Iveta schudla vo veku 40 rokov, 15.4 kilogramov a 17 centimetrov z obvodu pásu za obdobie siedmich mesiacov. Bez doplnkov stravy, hladoviek či zákazov, iba jedením chutného jedla.

Chcete schudnúť jedlom, pohodlne a bez jojo efektu, ako pani Iveta?

Objednajte sa na odbornú konzultáciu online alebo naživo vo Výživovej poradni Hadžega.

© Tomáš Hadžega

Ako schudnúť -15,4 kg? Príbeh pani Ivety
3.6 (72%) 5 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.