Ako schudnúť -16,0 kg? Príbeh pani Alexandry

Pani Alexandra schudla -16 kg a -16 cm z obvodu pásu
Ako schudnúť -16,0 kg? Príbeh pani Alexandry
Oznámkujte tento článok 🙂

 

Ako schudnúť po 50 ke?

Ako schudnúť, keď vás okolie nepodporuje?

Ako schudnúť, keď máte pocit, že váš život je jedna veľká rutina, bez veľkých zážitkov radosti?

Inšpirujte sa príbehom pani Alexandry.

Ukáže vám, že “kde je vôľa, tam je cesta a že trpezlivosť ruže prináša.”

“Zbožňujem, že si môžem dať sladké a aj napriek tomu chudnem.”

Pani Alexandra, 55 rokov.

Pani Alexandra zavítala do mojej poradne v roku 2018.

V strednom veku jej vyššia hmotnosť spôsobovala starosti a ona sa s tým odmietla zmieriť. Väčšina ľudí by si v tomto veku povedala, že je to už zbytočné a zmierila sa s daným stavom. Pani Alexandra to však odmietala.

V minulosti skúšala viac foriem diét, avšak väčšina z nich skončila jojo efektom. Postupom času sa tak dopracovala k hmotnosti 119 kilogramov. Jej hlavnou motiváciou bola jej spokojnosť a cieľ zmeniť šatník.

Pani Alexandra na mňa pri prvej konzultácii pôsobila smutnejším dojmom. Ako žena v strednom veku u ktorej sa moc radosti v jej živote nevyskytovalo.

Náročné pracovné vyťaženie, deti ktoré videla iba párkrát ročne a najbližie okolie, ktoré ju veľmi v jej snahe schudnúť nepodporovalo. Na prvý pohľad by sa snaha pani Alexandry mohla zdať ako zbytočná, avšak ona bola už od začiatku odhodlaná to dokázať. A žiadne prekážky jej v tom nemohli zabrániť.

Krok č. 1

Telesná analýza

Výsledky viscerálnej analýzy vyslali smerom k pani Alexandre vážne varovné signály. Telesný tuk sa pohyboval na hodnote +50 % a BMI index telesnej hmotnosti ukazoval obezitu III. stupňa, inak nazvanú aj morbídnou obezitou.

Navyše, obvod pásu i hodnoty vnútorného tuku boli vysoko rizikové. Cieľ, ktorý si pani Alexandra stanovila bol odvážny, ale nie nemožný. Chcela schudnúť 29 kilogramov a dostať sa na cieľovú hmotnosť 90 kg.

Pri analýze jej životného štýlu sme prišli na to, že jej hlavným cieľom nie je iba schudnúť, ale hlavne zmeniť svoje stravovacie návyky. Pani Alexandra chcela znížiť svoju hmotnosť prirodzenou cestou. Postupne. Chcela sa jednoducho naučiť stravovať tak, aby si dokázala svoju hmotnosť udržať aj po dosiahnutí cieľového stavu.

Pani Alexandre sa v minulosti s niektorými metódami schudnúť podarilo. Problém však bol ten, že tieto diéty boli príliš obmedzujúce a časovo náročné. Navyše, nedokázali pani Alexandru vzdelať v spôsobe stravovania, ktorý by ju do budúcna naučil, ako má jej stravovanie vyzerať z dlhodobého hľadiska.

Prvá osobná konzultácia u pani Alexandry ukázala, že sa v jej jedálničku dlhodobo vyskytuje nesprávne rozloženie živín, častý výskyt nezdravých potravín a veľmi nízky pohybový režim. Pozitívne bolo, že pani Alexandra aj napriek obezite netrpela žiadnou z civilizačných ochorení. V jej jedálničku sa väčšinou vyskytovalo iba pár druhov jedál, ktoré konzumovala opakovane veľmi často. Navyše, večernú pohodu pre televíziou často sprevádzali veľmi nezdravé druhy jedál.

Krok č. 2

Jedálniček na mieru

Aby pani Alexandra dokázala dosiahnuť svoj cieľ, potrebovala vo svojom životnom štýle zmeniť dve veci.

Prvou bola zmena stravovania v ktorej jej mal pomôcť jedálniček na mieru a druhou zmena pohybového režimu. S pani Alexandrou sme sa dohodli, že zaradí do jej životného štýlu vyšší počet krokov. Znamenalo to, že bude domov z práce chodiť odteraz prevažne pešo, čo znamenalo približne 2 kilometre denne.

Rovnako tak sme však museli počítať s tým, že to bude pre pani Alexandru veľmi náročné, nakoľko nemala okolo seba nikoho blízkeho, kto by ju v jej zmene pozitívne podporil.

Preto si pani Alexandra zmenu životného štýlu za účelom dosiahnutia svojho cieľa nechala pre seba. Na začiatku to tak z jej okolia nevedel vôbec nikto. Nebol to typ človeka, ktorý musí svoje novinky “každému vešať na nos” a veľmi veľa o tom rozprávať.

Každému človeku vyhovuje niečo iné. Niekto sa so svojou plánovanou zmenou zverí svojim najbližším, pretože vie, že u nich nájde podporu a pochopenie, ktoré mu pomôže.

Iný zasa zvolí radšej postupné “tiché” kroky, pretože vie, že by ho jeho okolie v jeho plánoch nepodporilo alebo by naopak ešte jeho snahu úplne vysmialo.

V tomo prípade neexistuje správna alebo nesprávna voľba. Záleží na danom človeku.

Podľa môjho názoru pani Alexandre viac sedel “tajný” prístup, kedy mohla postupnými krokmi pracovať na svojej zmene, bez toho, aby ju niekto od toho odradzoval negatívnym správaním, či komentármi. Pani Alexandra sa tak do zmeny pustila odhodlane a s vierou, že to dokáže.

Jej plán vyzeral jednoducho. Začne pomaličky meniť svoje stravovanie, aplikovať moje odporúčania, čakať na reakciu tela a neskôr aj na reakciu okolia.

Pani Alexandra sa tak s chuťou a pokorou, “bez veľkých očí” pustila do práce na sebe samej.

Ideme do finále

Chudnutie chutným jedlom

Po 3 týždňoch nastal čas prvej kontroly.

Bolo obdobie krátko pred vianočnými sviatkami a pani Alexandra druhýkrát navštívila moju poradňu. Bol som zvedavý, ako sa vysporiadala so zmenou v stravovaní, v pohybovom režime i s okolím. Predsa len zmeniť zrazu svoj celkový životný štýl nie je jednoduché.

Ako však ukázali prvé výsledky pani Alexandry, jej telo a ona sama sa so zmenou vysporiadala skvelo.

Za prvé tri týždne schudla 3,7 kilogramov!

Naozaj úžasný výsledok.

Aby to však nebolo všetko, jej obvod pásu sa znížil o 5 centimetrov!

A to všetko iba v priebehu troch týždňov.

Už tieto prvé výsledky pani Alexandru veľmi namotivovali a utvrdili v tom, že svoju cestu môže úspešne dotiahnuť až do cieľa. Počas obdobia našej spolupráce bola pani Alexandra veľmi trpezlivá.

Vedela a pozitívne oceňovala fakt, že sa nejedná o žiadnu drastickú diétu plnú obmedzení. Vedela, že je naším spoločným cieľom, aby sa naučila novému spôsobu stravovania, ktorý jej umožní znižovať jej hmotnosť postupne a dlhodobo. Sama mnohokrát zdôrazňovala, že sa nikam neponáhľa. Že jej ide hlavne o to, aby sa naučila správne stravovať.

Pani Alexandru musím pochváliť.

Relatívne rýchlo pochopila, ako by jej stravovanie malo vyzerať, keď chce svoju hmotnosť znižovať prirodzene a dlhodobo. Toto pochopenie a snaha priniesli želané výsledky. Ľudia v jej okolí už po pár týždňoch zbadali zmenu. Jej telo sa menilo smerom k jej stanovenému cieľu a ona si tak postupne mohla kupovať nové oblečenie.

Aj u pani Alexandry sa občas vyskytlo zastavenie hmotnosti. Vždy mi však úprimne vysvetlila, čo by podľa nej mohla byť príčina.

Veľmi dobre si vedela svoje stravovanie korigovať tak, aby na jednu stranu jej telo postupne ďalej prirodzene znižovalo svoju hmotnosť a na druhú stranu, aby sa v jej jedálničku občas mohlo vyskytnúť aj niečo sladké.

A preto jej tento spôsob chudnutia robil veľkú radosť 🙂

Trpezlivosť pani Alexandry počas našej spolupráce priniesla krásne výsledky. Konkrétne -16 kilogramov a -16 centimetrov z obvodu pásu!

Pani Alexandra začala byť veselšia, spokojnejšia, mala viac energie a mohla si konečne dovoliť kúpiť oblečenie, ktoré sa jej páčilo.

Nakoniec to došlo až tak ďaleko, že jej kolegyne začali každý deň pozerať do taniera, nakoľko sa pre nich stala inšpiráciou.

Z trošku smutnej ženy sa za pár mesiacov stala veselá a inšpiratívna osobnosť.

A to je ešte iba v polovici svojej cesty.

Nechajme sa prekvapiť, kým sa stane, keď dôjde do svojho vytúženého cieľa.

Pretože cesta je cieľ…

Pani Alexandra schudla vo veku 55 rokov, 16.0 kilogramov a 16 centimetrov z obvodu pásu za obdobie necelých desať mesiacov. Bez doplnkov stravy, hladoviek či zákazov, iba jedením chutného jedla.

© Tomáš Hadžega