Ako schudnúť -22,4 kg? Príbeh pána Jozefa

Pán Jozef schudol -22,4 kg a -18 cm z obvodu pásu
Ako schudnúť -22,4 kg? Príbeh pána Jozefa
Oznámkujte tento článok 🙂

 

Ako schudnúť v prípade, že ste živiteľ rodiny?

Ako schudnúť, keď máte veľké množstvo povinností, že vám už veľa času pre samého seba neostáva?

Cestu vám môže ukázať príbeh pána Jozefa.

“Pohyb je veľmi dôležitý.

Pán Jozef, 37 rokov.

Pán Jozef bol jeden z najväčších chlapov, akých som v živote videl. Keď prvýkrát vstúpil do mojej kancelárie zdal sa mi obrovský. Výškovo sme obaja približne rovnakí, avšak u celkovej stavby tela bol značný rozdiel. Pána Jozefa do mojej poradne priviedli hlavne zdravotné dôvody. Potreboval absolvovať operáciu. Problémom však bola obezita.

Pán Jozef na mňa od samého začiatku pôsobil dojmom pokojného človeka. Aj napriek svojmu vzhľadu nepôsobil arogantne, či povýšenecky. Bol to starostlivý otec rodiny, ktorý skoro ráno vstával a celý deň tvrdo fyzicky pracoval. Niekedy až tak, že počas dňa úplne zabúdal na jedlo.

Ako roky ubiehali a práce neubúdalo, začal pán Jozef postupne priberať. Jeho denný režim mu neumožňoval si jedlo v kľude pripraviť alebo si ho zohriať. Najviac sa v jeho jedálničku počas dňa vyskytovali sladké nápoje, ktoré mu síce dodávali pocit energie a zasýtenia, avšak rovnako tak aj nebezpečne zvyšovali jeho kalorický príjem.

Večer po návrate domov už pán Jozef po celodennej únave a pocitoch hladu nerozmýšľal nad tým, aké potraviny sú najvhodnejšie. Zjedol to, čo mu prišlo pod ruku. A niekedy aj dve balenia čokolády.

Tieto stravovacie návyky ho priviedli do aktuálnej situácie, kedy pri telesnej výške 182 centimetrov vážil 161,9 kilogramov. Hodnoty telesného tuku, BMI i obvodu pásu už “bili na poplach” a signalizovali morbídnu obezitu. Telo tohto ešte stále mladého muža sa cítilo na 54 rokov.

Nastal najvyšší čas na zmenu.

Krok č. 1

Telesná analýza

Výsledky viscerálnej analýzy u pána Jozefa ukázali, že aj napriek jeho celkovej vysokej hmotnosti sa jeho telo skladá až 90 kilogramov svalovej hmoty. Zvyšok tvorili tukové zásoby. Len pre predstavu, moja celková hmotnosť je 70 kilogramov. Iba svalová hmota u pána Jozefa vážila o 20 kg viac ako celé moje telo.

Vysoké hodnoty svalovej hmoty poukázali na jednu veľmi pozitívnu vec. Pán Jozef mal veľmi rýchly metabolizmus. Jednoducho povedané, jeho telo dokázalo spaľovať tukové zásoby efektívnejšie a rýchlejšie ako telo priemerného muža.

Následná analýza stravovacích návykov poukázala na hlavné príčiny, prečo je hmotnosť pána Jozefa tak extrémne vysoká. V jeho jedálničku totiž absentovalo viacero vecí. Pravidelnosť, vhodný kalorický príjem, vhodné rozloženie základných živín i vhodný pitný režim. 

Čakal nás tvrdý oriešok.

Krok č. 2

Jedálniček na mieru

Základ tvorilo správne nastavenie jedálnička na mieru. Nakoľko časové možnosti pre prípravu i ohriatie jedla sú u pána Jozefa obmedzené, prakticky počas celého dňa, museli sme vytvoriť jedálniček, ktorý bude pre neho jednoduché dodržiavať aj počas jeho náročného pracovného dňa a i tak úspešne chudnúť. 

Najväčšou výzvou bolo vyhnúť sa veľkým pocitom hladu počas dňa, ktoré boli doteraz kompenzované pitím veľkého množstva sladkých nápojov. Pán Jozef mal veľkú oporu vo svojej manželke, ktorá mu starostlivo pomáhala s prípravou jedál i s nastavovaním zmien v jeho stravovacom režime.

Okrem zmien v stravovaní zaradil pán Jozef do svojho denného režimu aj napriek veľkému pracovnému zaťaženiu aspoň pár minút chôdze navyše. Sám chápal, že pohyb je dôležitý a môže mu preto pri úspešnom chudnutí pomôcť i “obyčajná chôdza.”

Ideme do finále

Chudnutie chutným jedlom

Na moje milé prekvapenie sa zmena u pána Jozefa začala prejavovať extrémne rýchlo. Po nasadení prvých úprav v jedálničku sme sa už pri prvej osobnej konzultácii zameranej na kontrolu zmien výsledkov dočkali schudnutia 8,8 kilogramov za 3 týždne! Jozefove telo zažívalo mierne pozitívny šok.

Takto rýchly úbytok hmotnosti hneď na začiatku procesu chudnutia samozrejme nie je typický u každého človeka. V Jozefov prospech hral hlavne rýchly metabolizmus, úprava jedálnička, úprava pitného režimu a zvýšený pohybový režim.

Tento čarovný kokteil u neho spôsobil extrémne zníženie hmotnosti hneď na začiatku. Avšak ešte stále bolo z čoho uberať.

*Tu je dôležité pripomenúť, že u pána Jozefa dochádzalo postupom času k stabilizácii rýchlosti chudnutia, aby sa predišlo jojo efektu.

U pána Jozefa po celú dobu našej spolupráce dochádzalo v podstate k ideálnemu stavu. Tukové zásoby sa postupne znižovali a svalová hmota sa udržiavala na začiatočnej hodnote alebo postupne dochádzalo k jej zvýšeniu.

Celá doba chudnutia s pánom Jozefom bola veľmi poučná. Manžel a starostlivý otec ani jedenkrát nezaváhal, že by to nezvládol. Od prvej konzultácie bol odhodlaný uspieť. Bol presvedčený o tom, že to zvládne. Nebola tam žiadna negativita, opustenosť ani frflanie. Pán Jozef ukázal, že aj napriek veľkej pracovnej vyťaženosti je to možné.

A zaslúžená odmena ho neminula.

Za obdobie 4 mesiacov sa mu podariol schudnúť 22,4 kilogramov z hmotnosti a 18 centimetrov z obvodu pásu. Tričko, ktoré mal oblečené na úvodnej konzultácii môže vyhodiť. Už ho nikdy nebude potrebovať. Operáciu môže absolvovať s pokojným svedomím, že to sám zvládol.

Môže byť vzorom pre svoje deti, rodinu i pre ďalších ľudí, ktorí majú rovnaký cieľ. Pán Jozef so svojím chudnutím ešte neskončil. Pokračuje ďalej a vie, že je to celé hlavne v jeho rukách.

Pretože nič nie je nemožné, aj keď sa to občas na prvý pohľad tak môže zdať…

Pán Jozef schudol vo veku 37 rokov, 22.4 kilogramov a 18 centimetrov z obvodu pásu za obdobie štyroch mesiacov. Bez doplnkov stravy, hladoviek či zákazov, iba jedením chutného jedla.

Chcete schudnúť jedlom, pohodlne a bez jojo efektu ako pán Jozef?

Objednajte sa na odbornú konzultáciu online alebo naživo vo Výživovej poradni Hadžega, prečítajte si knihu Chudnutie na mieru alebo využite Komplexnú osobnú starostlivosť. 

 

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.