Ako schudnúť -12,8 kg? Príbeh pani Petry

Pani Nina schudla -12,8 kg a -10 cm z obvodu pásu
Ako schudnúť -12,8 kg? Príbeh pani Petry
Oznámkujte tento článok 🙂

 

Ako schudnúť, keď už máme všetkého plné zuby?

Ako schudnúť, keď sa sami za seba hanbíme?

Ako schudnúť, keď máme viac starostí, ako radostí?

Inšpirujte sa príbehom o vytrvalosti, sile rodiny a tom, ako silno môže rodič pozitívne ovplyvniť svoje dieťa.

Prajem príjemné čítanie.

“Ono sa to dá zvládnuť. Nie je to až tak náročné.”

Pani Petra, 41 rokov.

Pani Petra, matka samoživiteľka, ma navštívila na odporúčanie svojej kamarátky. Už dlhšiu dobu bolo zníženie hmotnosti jej hlavným cieľom. So svojou aktuálnou postavou nebola spokojná.

Vyslovene sa sama za seba hanbila. Bývalá, aktívna športovkyňa pribrala za posledných 8 rokov rovných 24 kilogramov. Keď sa nad tým človek zamyslí, sú to iba 3 kilogramy ročne. Avšak, keď sa to všetko spolu spočíta, dané číslo dokáže poriadne narásť.

Aktuálna hmotnosť pani Petry na prvej osobnej konzultácii bola 104,2 kg. Jej cieľom bolo vrátiť sa späť na váhu, ktorú mala pred ôsmimi rokmi. Chcela opäť vážiť 80 kilogramov, byť na seba pyšná a šťastná, že to dokázala.

Navyše chcela byť inšpiráciou aj pre dcéru. Jej životný štýl bol sedavý, vo veku šesťstnásť rokov vážila 90,7 kilogramov a jej hodnoty BMI poukazovali na obezitu I. stupňa.

Pani Petra verila, že keď sa jej podarí schudnúť, jej život sa zlepší. Nájde si svoju spriaznenú dušu a bude inšpiráciou i pre dcéru. Navyše mala podporu v kamarátke, s ktorou sa spoločne pustili do zmeny ich stravovania a životného štýlu.

Život pani Petry bol ovplyvnený pracovným vyťažením. Väčšinu dní prichádzala domov neskoro večer a k pohybovým aktivitám sa tak dostala iba výnimočne. Kvôli svojmu zdravotnému obmedzeniu, ktoré mala aj geneticky dané, by sa jej pravidelný pohyb veľmi hodil.

Krok č. 1

Telesná analýza

Prvé výsledky viscerálnej analýzy ukázali, že pani Petra má nadváhu 32 kilogramov. Percento tuku sa pohybovalo na hodnote 40,6 a BMI index na hranici medzi obezitou I. a II. stupňa.

Pani Petra mala síce vďaka vyššej hodnote svalovej hmoty aj rýchlejší metabolizmus, čo bola na začiatok veľmi dobrá správa, avšak rizikovo sa javili hodnoty obvodu pásu i hodnoty vnútorného (viscerálneho) tuku.

V prípade, že by pani Petra nič vo svojom životnom štýle nezmenila, mohla by sa postupom času dopracovať k niektorej z nebezpečných civilizačných chorôb.

Bol najvyšší čas niečo v jej živote zmeniť.

Keď sme sa u pani Petry bližšie pozreli na analýzu stravovacích návykov, zistili sme, že v jej jedálničku existuje obrovská nerovnováha. Dni kedy prijímala nadbytok kalórii sa striedal s dňami, kedy telu dodala iba minimum toho, čo každý deň potrebovalo.

Takto to u nej fungovalo niekoľko rokov. Pani Petre som vysvetlil, že tento typ stravovania znamená pre jej telo veľký stres a ona sama mu týmto stravovaním spôsobuje veľký zmätok. Dni hojnosti sa totiž striedali s dňami nedostatku. A jej telo nevedelo, aký stav má najbližší deň očakávať.

Navyše sa v jedálničku pani Petry, ako to vo väčšine takýchto prípadov býva, vyskytovalo nesprávne výživové zloženie. Sladké jedlá a v určitých obdobiach roku aj sladké nápoje, pomaličky, ale isto zvyšovali jej hmotnosť.

Krok č. 2

Jedálniček na mieru

Vzhľadom na to, že pani Petra nemala veľa času na pohybové aktivity, zamerali sme sa najmä na úpravu jej stravovania. Jedálniček na mieru sme nastavili tak, aby sa podľa neho dokázali jednoducho, rýchlo a chutne stravovať obaja. Ona, aj jej dcéra.

Dohodli sme sa, že v prípade lepších časových možností zaradí na začiatok aspoň 1-2 krát v týždni pohybové aktivity, ktoré ju bavia, napríklad rýchlu chôdzu, beh, či bicykel.

Pani Petra dostala jedálniček na mieru pripravený tak, aby sa dokázala zdravým spôsobom stravovať aj v jej náročnejších dňoch, aby vedela po akých potravinách siahnuť v prípade nedostatku času, či hladu alebo ako si nastaviť systém stravovania tak, aby u nej nedochádzalo k pravidelnému večernému prejedaniu.

Po odovzdaní jedálnička na mieru sa pani Petra mohla pustiť s chuťou do jej nového života. Dohodli sme sa taktiež, že do tejto zmeny stravovania a životného štýlu zapojí postupne aj svoju dcéru a že na prvú kontrolu prídu obe spoločne.

Veľmi som sa tešil a bol zvedavý, ako im to spoločne pôjde.

Presvedčiť vlastné dieťa, aby sa zrazu začalo stravovať inak, je veľmi náročné. Dieťa totiž nechápe, prečo by zrazu nemalo jesť to, čo mu doteraz tak chutilo. Nerozumie tomu, že máme o neho strach a že mu chceme iba dobre.

V mladšom veku dieťaťa je pre neho rodič veľkým vzorom. Dieťa opakuje to, čo robí rodič. Keď si otec otvorí večer pri televízii plechovku piva, dieťa bude chcieť ochutnať. A keď vyrastie, pravdepodobne bude robiť to isté.

Keď si rodičia objednajú na večeru pizzu, dieťa ju bude chcieť taktiež. Prečo by nemohlo?

Keď budú rodičia doma piť sladké nápoje, bude ich piť aj dieťa. Veď prečo by nemohlo? Obaja rodičia ich pijú taktiež. Dieťa, tak potom bude v obchode po rodičoch chcieť práve ten sladký nápoj, ktorý pilo doma.

A keď už bude väčšie, kúpi si ho samo v školskom bufete.

Vysvetliť logicky a racionálne deťom v mladšom školskom veku (do 11 rokov), prečo by zrazu mali jesť a piť niečo iné ako doteraz, je prakticky nemožné. Jediné čo môže fungovať, je vzor rodiča. Postupná zmena stravovania u rodiča sa tak postupne prejaví aj ako zmena u dieťaťa.

Dcéra pani Petry mala šesťstnásť.

Veril som, že okrem rodičovského vzoru by u nej mohli fungovať aj rozumne podané argumenty v prospech iného spôsobu stravovania. Veril som, že jej spätná väzba pomocou výsledkov viscerálnej analýzy pomôže uvedomiť si, ako sa jej telo postupne mení smerom k lepšiemu.

Ideme do finále

Chudnutie chutným jedlom

3 týždne prešli ako voda a začiatkom februára už obe sedeli u mňa v poradni.

Bolo to super.

Dcéra pani Petry sa spolu s ňou veľmi ochotne pustila do zmeny stravovania a prvé, rýchle výsledky ju motivovali pokračovať v tom ďalej.

Pani Petra schudla po prvých 3 týždňoch 4,6 kilogramov! a jej dcéra 2,8!

Na začiatok naozaj neuveriteľné výsledky.

Obe vyzerali veľmi šťastne a pozitívna energia z nich len tak sálala.

Prejsť z jedného dňa na druhý na zmenu zabehnutého režimu, či už sa to týka stravovania alebo pohybového režimu, nie je jednoduché. Keď sa však človek dokáže do toho s chuťou a odvahou pustiť krok po kroku, výsledky sa dostavia.

Samozrejme, že prídu aj náročnejšie obdobia. Kedy to nejde podľa predstáv. Kedy máme nervy a všetko by sme najradšej vzdali. Kedy máme všetkého plné zuby. Ono to však nebude trvať večne. Tak ako je deň, musí byť aj noc. Tak ako svieti slnko, občas musí aj pršať. To je zákon prírody.

Oba protipóly totiž my ľudia potrebujeme. Niekedy, aby sme si niečo uvedomili, poučili sa, či aby sme si začali viac vážiť vecí, ktoré máme.

Aj pri chudnutí pani Petry občas nastali obdobia, kedy to nešlo podľa predstáv. Kedy váha stála. A nebolo to iba raz. Dôležité ale bolo, že pokračovala ďalej. Že to nevzdala. Zamyslela sa nad príčinou, ktorá k tomu mohla viesť a pokračovala odhodlane ďalej.

Dôležití boli taktiež ľudia okolo nej. Opory, ktoré pomáhali pri jej premene. Dcéra i kamarátka. Navzájom sa povzbudzovali, dávali na seba pozor a motivovali sa.

U každej jednej kontroly som sledoval, ako sú obe spokojnejšie. Ako si kupujú nové oblečenie. Ako im ide ľahšie športovanie a ako ešte stále chcú dosiahnuť viac.

A to ma veľmi tešilo.

Za 5 mesiacov našej spolupráce dosiahli obe vynikajúce výsledky.

Pani Petra schudla 12,8 kilogramov a jej dcéra 13,8.

Úplne geniálne!

Ich premena však zďaleka nekončí. Pokračujú ďalej, pretože ich to jednoducho baví.

A ja som zvedavý, kam to spoločnými silami dotiahnu.

Verím, že až k ich úplnej spokojnosti.

Pretože limity máme iba v našej hlave.

Pani Petra schudla vo veku 41 rokov, 12.8 kilogramov a 10 centimetrov z obvodu pásu za obdobie piatich mesiacov a jej dcéra 13,8 kilogramov a 11 centimetrov z obvodu pásu. Bez doplnkov stravy, hladoviek či zákazov, iba jedením chutného jedla

Chcete schudnúť jedlom, pohodlne a bez jojo efektu, ako pani Petra a jej dcéra?

Objednajte sa na odbornú konzultáciu online alebo naživo vo Výživovej poradni Hadžega, prečítajte si knihu Chudnutie na mieru alebo využite Komplexnú osobnú starostlivosť. 

© Tomáš Hadžega

Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave a Karlovej univerzity FTVS v Prahe. Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou u detí i dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.