Ako schudnúť po 40? Vo veku 46 rokov? Keď už menopauza klope na dvere?

Ako schudnúť bez hladovania a cvičenia? Bez zákazov a “čarovných produktov” a to iba jedením chutného jedla?

Ako schudnúť, keď sa hormóny “zbláznili”?

Odpoveď nájdete v príbehu pani Jany.

Dozviete sa, že to, že máte 46 rokov, nie je prekážka. To, že máte zdravotné problémy, nie je prekážka. To, že máte náročnú prácu, nie je prekážka. To, že ste unavená, bez energie a bez sebadôvery, nie je prekážka. To, že ste závislá na sladkom, nie je prekážka.

Pre pani Janu, tieto fakty neznamenali rozhodnutie, že sa niečo nedá. Ona totiž ukázala, že sa to aj napriek tomu dá.

Schudla -17,1 kilogramov a -11 centimetrov z obvodu pásu iba jedením chutného jedla.

A tu je celý jej príbeh.

Krok č. 1

Telesná analýza

“Nerozumiem tomu, ako mi vôbec nechýbajú sladké jedlá.” Pani Jana, 46 rokov.

Pani Jana navštívila Výživovú poradňu Hadžega na jeseň roku 2018. V 46 rokoch nadváha pre ňu nepredstavovala iba estetický, ale už aj zdravotný problém. Bolesti kĺbov, veľká únava, tráviace problémy či zmeny, ktoré predstavovalo obdobie menopauzy. Hodnoty telesného tuku i BMI poukazovali na obezitu I. stupňa.

Navyše u pani Jany okrem celkovej vyššej hmotnosti dochádzalo k negatívnym a hraničným hodnotám vnútorného tuku. Tento vnútorný tuk sa nachádza predovšetkým v brušnej oblasti okolo našich orgánov a je z veľkej časti príčinou vzniku civilizačných ochorení, ako je napríklad vysoký tlak či cukrovka II. typu.

Táto žena, ktorá sa dlhé roky venovala manuálnej práci, brala lieky na zakyslenie. To však z veľkej časti spôsobovali hlavne jej nesprávne stravovacie návyky a výber potravín. Lieky jej navyše v dôsledku vedľajších účinkov zvyšovali pocity únavy, uberali z energie a spôsobovali zápchu i hnačku. Bol najvyšší čas niečo v živote pani Jany zmeniť.

Na začiatku prvej osobnej konzultácie pôsobila pani Jana trošku nesmelým dojmom. Únava z práce, liekov a nadváhy jej každý deň odčerpávali veľké množstvo energie. K tomu sa pridal zlý pocit z toho, ako na tom momentálne je a možno aj trošku výčitky, kam až to nechala celé zájsť.

Prvé výsledky viscerálnej analýzy poukázali na to, že pani Jana váži 89,3 kilogramov, tukové hodnoty sa pohybujú na čísle 45,0 % a hodnoty viscerálneho tuku už prekročili odporúčanú hranicu. Telo tejto 46 ročnej ženy sa cítilo na 61 rokov.

Jej hlavným cieľom bolo znížiť svoju hmotnosť o 25 kilogramov, zbaviť sa únavy, zdravotných problémov a zlého pocitu zo samej seba.

Vzhľadom na problémy s chrbticou u pani Jany neprichádzali k úvahu veľké objemy pohybových aktivít, ktoré by mali za cieľ podporiť zníženie hmotnosti. Jediné pohybové aktivity, ktoré jej telo zvládalo bola ľahká chôdza a joga pre precvičenie chrbtice. Museli sme sa teda zamerať hlavne na zmenu jej stravovacích návykov.

Pani Jana pribrala za posledných päť rokov približne 16 kilogramov. K hmotnosti 70 kilogramov sa priblížila naposledy pred trinástimi rokmi.

Naše návyky nás ovládajú celý život a je veľmi náročne zmeniť ich tak, aby pracovali v náš prospech. Osvojenie si nových návykov stravovania trvá podľa vedeckých štúdií 2 mesiace.  Zmena si teda vyžaduje určitú dávku trpezlivosti.

Krok č. 2

Jedálniček na mieru

U analýzy stravovacích návykov pani Jany sa ukázalo, že jej jedálniček obsahoval príliš nízky denný energetický príjem s nesprávnym výživovým zložením, ktorý viedol k pocitom hladu, kompenzovaným sladkými jedlami.

U pani Jany by ste každý deň v jedálničku pravidelne našli niečo sladké. Podľa jej vlastných slov išla každý deň do obchodu, k regálom so sladkosťami, s cieľom vybrať si niečo sladké ku káve pre daný deň.

Pri príprave jedálnička na mieru bolo u pani Jany potrebné zohľadniť viacero faktorov. Pohybové obmedzenia, tráviace problémy, užívanie liekov, menopauza a nevhodné stravovacie návyky. Nebolo to úplne jednoduché, ale spoločnými silami sme sa do toho pustili naplno.

Začiatok bol aj napriek niekoľkým obmedzeniam veľmi pozitívny. Za prvé 3 týždne klesla hmotnosť pani Jany o 2,7 kilogramov čistých tukových zásob. Celé obdobie našej spolupráce však nebolo iba o pozitívach.

Niekoľkokrát sa totiž vyskytli obdobia, kedy sa váha u pani Jany na niekoľko týždňov zastavila a nechcela sa ani za svet pohnúť. Po úvodnom boome sa hmotnosť pani Jany v druhom mesiaci jej chudnutia znížila iba 0,5 kg za 1 mesiac. Dovolím si tvrdiť, že by to väčšina ľudí v takomto prípade vzdala.

Cítila by sa sklamaná a jednoducho by to celé snaženia zabalila. Lenže, kto sa vzdáva, nikdy nevyhráva. A to nebol prípad pani Jany. Tá totiž trpezlivo a poctivo plnila moje odporúčania krok za krokom a verila, že sa váha opäť pohne smerom dole.

Mala pravdu.

Ideme do finále

Chudnutie chutným jedlom

Vďaka tomu, že to po úvodnom menšom sklamaní nezabalila, sa dočkala skvelých výsledkov. Váhy, ktorú mala naposledy pred 13 rokmi!

Nikdy to nevzdala. Pri ceste k jej cieľu ju nezastavili zdravotné problémy, tráviace ťažkosti, menopauza ani obdobia, kedy sa hmotnosť dlhé týždne nepohla. Všetko totiž vydržala.

A jej odmena bola “sladká.”

Schudla 17,1 kilogramov z hmotnosti a 11 centimetrov z obvodu pásu za 7 mesiacov.

Dnes už je to iná pani Jana.

Štíhlejšia, šťastnejšia, spokojnejšia a veselšia. Jana, ktorá už nebojuje s chuťami na sladké. Jej únava zmizla, pocit zo samej seba sa výrazne zlepšil a výsledkom tejto zmeny sa stala skutočnosť, že sa pani Jana po dlhých rokoch odhodlala zmeniť prácu, ktorá ju už dlhodobo nenapĺňala.

Toto všetko dokázala iba vďaka tomu, že sa nezastavila pred prekážkami a pokračovala pri svojej ceste stále vpred. A za to jej patrí môj obrovský obdiv.

Pani Jana schudla vo veku 46 rokov, 17.1 kilogramov a 11 centimetrov z obvodu pásu za obdobie siedmich mesiacov. Bez doplnkov stravy, hladoviek či zákazov, iba jedením chutného jedla.

Chcete schudnúť jedlom, pohodlne a bez jojo efektu ako pani Jana?

Objednajte sa na odbornú konzultáciu online alebo naživo vo Výživovej poradni Hadžega.

© Tomáš Hadžega

Ako schudnúť -17,1 kg? Príbeh pani Jany
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.