Aké zdravotné výhody špenát poskytuje?

Špenát obsahuje vitamíny a minerály ako napríklad vitamín E a horčík, ktorý podporuje imunitný systém. Tento systém chráni vaše telo pred toxínmi, vírusmi a baktériami, ktoré sú príčinami ochorení. Špenát rovnako tak znižuje vašu chuť do jedla, pomáha pôsobiť preventívne pred osteoporózou alebo znižuje riziko nedostatku železa (anémie). (1)

Môžem jesť špenát každý deň?

Áno. Jedenie špenátu prináša vášmu telu mnoho zdravotných výhod. Podporuje zdravie vlasov, kože, očí i kostí. Jednou z najväčších výhod špenátu je, že obsahuje výborný zdroj vitamínu K. Znamená to, že vám jeho konzumácia môže poskytnúť 20 % z odporúčanej dennej dávky vitamínu K. (2)

Je zdravší surový alebo varený špenát?

Varený. Hlavným dôvodom je fakt, že varený špenát vám dovolí vstrebať viac vápnika a železa. Špenát totiž obsahuje kyselinu šťavelovú, ktorá blokuje vstrebávanie železa a vápnika, avšak pri vysokých teplotách sa rozkladá. (3)

Koľko špenátu za deň môžem zjesť?

1 šálka čerstvého alebo 1/2 šálky vareného špenátu denne. (4) Je veľmi náročné určiť odporúčané množstvo zjedeného špenátu denne, ale väčšina zdrojov sa zhoduje na miernom množstve = 1 šálka alebo 1 miska (30 gramov). (5)

Pomáha špenát pri chudnutí?

Áno. Špenát môže byť vašim pomocníkom pri chudnutí. Obsahuje totiž nerozpustnú vlákninu, ktorá môže vaše chudnutie podporiť. (6)

Pomáha špenát znížiť vysoký krvný tlak?

Áno. Špenát obsahuje draslík, kyselinu listová a horčík. Rovnako tak však obsahuje aj luteín, ktorý pomáha pred zhrubnutím stien tepien, čo sa môže prejaviť ako znížené riziko mŕtvice a vysokého krvného tlaku. (7)

Znižuje špenát hladinu krvného cukru?

Áno. Špenát obsahuje horčík, vitamín A i vlákninu. Tieto živiny môžu pomáhať pri znižovaní cukru v krvi. (8)

Kto by nemal jesť špenát?

Dojčatá do 4 mesiacov veku. Špenát obsahuje dusičnany, ktoré môžu u malých dojčiat v niektorých prípadoch pravdepodobne spôsobiť poruchu krvi (methemoglobinémiu). (9)

Na nadmerné množstvo špenátu by si mali taktiež dávať pozor ľudia, ktorí majú problémy s kĺbami. Špenát totiž okrem kyseliny šťavelovej obsahuje aj bohaté množstvo purínu. Tieto dve zlúčeniny môžu spustiť druh artritídy, ktorý sa nazýva DNA. Z tohto dôvodu by ľudia, ktorí trpia bolesťami kĺbov, zápalmi a opuchmi, nemali konzumovať nadmerné množstvo špenátu (viac ako 1 šálku alebo 1 misku denne = 30 gramov) (10)

Ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi (hlavne Warfarín), by sa mali vyhnúť vysokému príjmu vitamínu K, ktorý vo veľkom množstve obsahuje práve špenát. (11)

Je však taktiež pravdou, že poznáme aj nedávnu štúdiu, ktorá došla k záveru, že jedenie špenátu súbežne s užívaním Warfarínu nie je škodlivé. (12)

V prípade kombinácie Warfarínu a špenátu je teda najlepšie, poradiť sa o tom s vaším ošetrujúcim lekárom, ktorý predsa len najlepšie pozná váš zdravotný stav.

Aké má špenát výživové zloženie?

1 šalka (30 g) surového špenátu obsahuje 6.9 kcal, 1.09 g sacharidov, 0.858 g bielkovín, 0.117 g tuku a 0.66 g vlákniny. (13)

© Tomáš Hadžega

Sledujte našu Facebook stránku a žiadne nové fakty o výžive vám už neutečú.

Špenát
5 (100%) 1 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.