Aké sú hlavné výhody konzumácie cesnaku?

Cesnak je široko využívaný pri niekoľkých ochoreniach, ktoré súvisia s krvným systémom a srdcom. Patrí sem ateroskleróza (kôrnatenie tepien), vysoký cholesterol, srdcový infarkt, ischemická choroba srdca a vysoký krvný tlak (hypertenzia). (1)

Čo sa stane, keď budem jesť cesnak každý deň?

Cesnak je vysoko výživná potravina, ktoré prináša ľudskému telu veľa zdravotných výhod. Avšak je potrebné ho konzumovať s mierou. Pretože v prípade, že ho zjete príliš veľa, môže spôsobiť vedľajšie účinky ako sú zápach z úst, kyslý reflux, tráviace problémy i zvýšené rizika krvácania. (2)

Koľko cesnaku by ste mali denne zjesť?

1 až 2 strúčiky surového cesnaku denne sú považované pre dospelých ľudí za bezpečné množstvo. V prípade vyššieho množstva môže dôjsť k vyššie spomínaným vedľajším účinkom. (3)

Kedy by ste cesnak nemali konzumovať?

7 až 10 dní pred akýmkoľvek chirurgickým zákrokom. Prečo? Pretože cesnak môže znížiť pravdepodobnosť zrážania krvi. Rovnako tak by ste cesnak nemali konzumovať v prípade, že užívate antikoagulant (lieky ako sú warfarín alebo heparín). Hlavným dôvodom je fakt, že cesnak môže účinok týchto liekov na riedenie krvi zvýšiť. (4)

Môže cesnak poškodiť vašu pečeň?

Áno. Vedecké štúdie ukazujú, že konzumácia cesnaku vo vysokom množstve, má potenciálnu schopnosť vyvolať poškodenie pečene. Naopak nízke dávky (0,1 alebo 0,25 gramu na 1 kilogram telesnej hmotnosti za deň), sú považované za bezpečné množstvo skonzumovaného cesnaku. (5) Pre 70 kilogramov vážiaceho človeka je teda bezpečná dávka cesnaku 7 gramov za deň (2 strúčiky).

Môže cesnak pomôcť detoxikovať vaše telo?

Áno. Cesnak obsahuje chemickú látku s názvom acilín, ktorá podporuje tvorbu bielych krviniek a pomáha bojovať proti toxínom. (6)

Pomôže vám cesnak vyliečiť chrípku?

Mnoho ľudí používa cesnak ako domáci liek na klasickú chrípku. Aktuálne však neexistuje dostatok výskumov, ktoré by potvrdili, že cesnak funguje ako efektívny liek na chrípku. (7)

Pomáha cesnak zdraviu hrubého čreva?

Áno. Cesnak obsahuje antibakteriálne, antiparazitické a antivírusové látky, ktoré pomáhajú odstrániť toxíny, parazity a patogény z hrubého čreva. (8)

Pomáha cesnak pri znížení cholesterolu?

Áno. Vedecké štúdie ukazujú, že konzumácia 1/2 strúčika cesnaku denne, znížila úroveň celkového cholesterolu približne o 10 %. Navyše došlo k zníženiu LDL (zlého) cholesterolu i úrovne triglyceridov. (9)

Aké má cesnak výživové zloženie?

1 strúčik (3 g) cesnaku obsahuje 4.47 kcal, 0.993 g sacharidov, 0.191 g bielkovín, 0.015 g tuku a 0.063 g vlákniny. (8)

© Tomáš Hadžega

Cesnak
Oznámkujte tento článok 🙂

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.