Aké živiny zemiaky obsahujú?

Zemiaky obsahujú dobré množstvo sacharidov a vlákniny. Rovnako tak vitamín C, vitamín B6, draslík a mangán. (1)

Je zdravé jesť zemiaky?

Zemiaky sú dobrým zdrojom vlákniny, ktorá vám môže pomôcť pri chudnutí a udržať vašu sýtosť po dlhšiu dobu. Vláknina v zemiakoch môže taktiež pomáhať ako prevencia pred srdcovými ochoreniami a to tak, že udrží hladinu cholesterolu a cukru v krvi pod kontrolou. Zemiaky rovnako tak obsahujú veľké množstvo antioxidantov, ktoré fugujú ako prevencia ochorení a vitamínov, ktoré pomáhajú vášmu telu správne fungovať. (2)

Aké sú 3 zaujímavé fakty o zemiakoch?

Zemiaky sú z 80 % tvorené vodou a z 20 % z pevných látok. Priemerný Američan zje 56 kilogramov zemiakov za rok, zatiaľ čo Nemec dvojnásobok. V roku 1974 Angličan Eric Jenkins vypestoval 168 kilogramov zemiakov z jednej rastliny. (3)

Sú zemiaky zdravšie ako ryža?

Áno. Zemiaky majú lepšie výživové zloženie ako ryža. Spôsobuje to ich vyšší obsah vitamínov, minerálov a vlákniny. Zemiaky poskytujú viac vitamínu A, vitamínu C, vitamínu B6, kyseliny listovej, tiamínu, riboflavínu, niacínu, horčíka, fosfóru, draslíka, železa, medi a vápnika než ryža. Navyše zemiaky majú oproti ryžy menej kalórií, sacharidov i tuku. (4)

Môžem jesť zemiaky každý deň?

Áno. Keď budete jesť opakovane denne 1 kus zemiakov o veľkosti päste alebo 1 šálku varených zemiakov, je to vhodná porcia bez ohľadu na to, ako často ich budete jesť. (5)

Sú zemiaky vhodné pre diabetikov?

Zemiaky sú dobrým zdrojom vitamínov, minerálov i vlákniny. Preto si ich ľudia s cukrovkou môžu vychutnať ako súčasť zdravej stravy. Konzumácia mierneho množstva zemiakov spolu s neškrobovou zeleninou môže udržať v rovnováhe ich glykemický index (GI). (6)

Pomáhajú zemiaky pri chudnutí?

Áno. Zemiaky môžu byť pri chudnutí účinným pomocníkom. Ide hlavne o ich vysoký obsah vlákniny a rezistentných škrobov, ktoré vás údržia sýtych po dlhšiu dobu. Navyše sú zemiaky nízkokalorická potravina, ktorá neobsahuje tuk. (7)

Aké majú zemiaky výživové zloženie?

100 gramov zemiakov obsahuje 58 kcal, 12.4 g sacharidov, 2.57 g bielkovín, 0.1 g tuku a 2.5 g vlákniny. (8)

Chutné a rýchle recepty so zemiakmi nájdete v jedálničku na mieru, ale i v Kaki online kuchárke.

Zemiaky
5 (100%) 1 hlas[ov]

Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.