1  2  3

2. Fruktóza spôsobuje neznášanlivosť na hormón leptín

Tak a po hormóne inzulínu tu máme ďalší dôležitý hormón a tým je leptín. Rovnako ako fruktóza negatívne ovplyvňuje svojimi účinkami inzulín, rovnako tak negatívne ovplyvňuje aj leptín. A opäť je výsledok rovnaký. Zvýšenie hmotnosti.

Leptín sa v našom tele vylučuje tukovými bunkami. A jednoducho platí, že čím väčšie tukové bunky sú, tým viac leptínu vylučujú. Práve toto je signál pre náš mozog, na základe ktorého následne dokáže určiť, koľko tuku naše telo ukladá pre prípad núdze (napríklad hladovania).

Keď konzumujete nejaké jedlo, niektoré jeho časti sa uložia do tukových buniek. Na základe toho sa tukové bunky zväčšujú a výsledkom je, že vylučujú viac leptínu. To je pre mozog signál, že telo má uložené dostatočné množstvo tuku a že nepotrebuje konzumovať ďalšie jedlo.

Matka príroda má proste svoju múdrosťTento mechanizmus funguje takto elegantne preto, aby sme prestali cítiť hlad a jedli menej, keď je v našich tukových bunkách dostatok tuku, ktorý zabraňuje tomu, aby sme sa stali tučnými.

Platí teda jednoduchá rovnica.

Viac tuku = viac leptínu = máte dostatok energie = nemusíte jesť

To, ale nie je všetko. Leptín je dôležitý ešte pre jednu podstatnú vec. Tým, že sa hodnoty leptínu zvyšujú, dochádza k postupnému uvoľňovaniu väčšieho množstva tuku z našich zásob a tým k zvýšeniu rýchlosti nášho metabolizmu.

Takto tento proces funguje v ideálnom prípade. A u zdravých ľudí.

Čo sa však stane, keď dôjde narušeniu tohto procesu?

V prípade, že sa mozog stane voči leptínu odolný (nevyhodnotí leptín v krvi) potom tento regulačný proces nebude vôbec fungovať.

Pretože, keď mozog nedokáže vyhodnotiť leptín v krvi, tak nebude vedieť, že tukové bunky sú plné a nevznikne signál, ktorý by mozgu oznámil, že je potrebné prestať jesť.

V takomto prípade platí ďalšia jednoduchá rovnica.

Nízky leptín = nemáte dostatok uloženej energie  = potrebujete viac jesť

Týmto pádom dôjde k zníženiu rýchlosti vášho metabolizmu a pomalšiemu spaľovaniu.

A práve toto je spôsob, akým leptínová neznášanlivosť “vyrába” tučných ľudí.

Mozog si myslí, že telo je hladné a núti ho tak jesť viac a zároveň spaľovať menej.

Práve toto je dôvod, prečo jednoducho neplatí odporúčanie “jedz menej, hýb sa viac a budeš chudý.”

Aby sme mohli jednoducho jesť menej, musíme sa zbaviť leptínovej neznášanlivosti, aby náš mozog vyhodnotil všetok tuk, ktorý sme uložili. Pokúšať sa však túto leptínovú neznášanlivosť prekonať “voľou” je takmer nemožné.

Štúdie ukazujú, že vysoká hladina fruktózy môže jednoznačne spôsobiť neznášanlivosť na leptín. A dochádza k tomu tak, že fruktóza zvýši hladiny triglyceridov v krvi, čo má za následok blokovanie transportu leptínu z krvi a do mozgu. (3, 4)

To je stav, kedy prebytočný cukor “vypne” reguláciu telesného tuku, takže mozog si myslí, že je potrebné neprestávať a pokračovať v jedení.

Aj druhá príčina prečo cukor doslova “vyrába” ľudí s nadváhou je tak jasná.

Fruktóza robí mozog neznášanlivým voči leptínu, čo znamená, že mozog nevyhodnotí všetok uložený tuk v tele a myslí si, že telo je hladné. To spôsobuje silný, biochemický pohon vyvolaný leptínom, aby sme mohli jesť aj vtedy, keď to nepotrebujeme.

3. Po fruktóze nebudete rovnako sýty, ako po glukóze

V našom mozgu existuje oblasť, ktorá sa nazýva hypotalamus. V tejto oblasti funguje okrem ďalších hormónov aj hormón leptín o ktorom už bola reč vyššie. Okrem iného hypotalamus riadi taktiež pocity hladu a smädu.

A práve sledovanie činnosti hypotalamu bolo súčasťou výskumnej štúdie z roku 2013, ktorá skúmala účinky fruktózy a glukózy na sýtosť a príjem potravy. (5)

Štúdie sa zúčastnilo 20 zdravých dobrovoľníkov z ktorých jedna skupina pila nápoj osladený glukózou a druhá nápoj osladený fruktózou. Vedci skenovali mozog všetkých účastníkov a pýtali sa ich na veľké množstvo otázok.

Viete čo ukázali výsledky?

a)  ukázalo sa, že glukózový nápoj dokázal znížiť aktivitu a prietok krvi v hypotalame, zatiaľ čo pri konzumácii fruktózového nápoja k tomu nedošlo.

b)  osoby, ktoré konzumovali glukózu sa cítili viac nasýtení a menej hladní. Druhá skupina, ktorá konzumovala fruktózu sa cítila nespokojná a stále mala pocit hladu.

Znamená to teda, že nápoj osladený fruktózou aj napriek tomu, že obsahuje rovnaké množstvo kalórií, ako nápoj s glukózou, nedokázal u ľudí zvýšiť pocit sýtosti.

Pripomeňme si, že všetko o čom bola doteraz reč mali na starosti hormóny. Konkrétne inzulín a leptín.

Tretím dôležitým hormónom do partie je grelín, nazývaný taktiež, ako hormón hladu.

A čím viac grelínu máme, tým viac sa cítime hladní. Štúdia rovnako tak ukázala, že fruktóza nedokáže znížiť hladiny grelínu v krvi v takom množstve, ako glukóza. Výsledky tejto štúdie teda poukazujú na to, že po konzumácii jedla s obsahom fruktózy sa nebudete cítiť rovnako sýty, ako po konzumácii jedla s obsahom glukózy, dokonca ani vtedy, keď bude jedlo obsahovať rovnaký počet kalórií.

Podarilo sa nám teda odhaliť aj tretiu príčinu, ako cukor “vyrába” ľudí s nadváhou.

Pri konzumácii fruktózy sa po jedle nebudete cítiť rovnako sýty, ako po konzumácii glukózy. To vedie k väčšiemu pocitu hladu a k celkovému zvýšenému príjmu kalórií.

Čo myslíte, môže byť človek na cukre závislý?

Otočte prosím na 3. stránku.

Pokračovať v čítaní článku
4 príčiny, prečo z vás cukor robí tučných ľudí a ako sa im vyhnúť?
Oznámkujte tento článok 🙂

1
2
3
Páčil sa vám článok? Odporučte ho i svojim priateľom!
Tomáš je autor projektu Nutrition Experts, ktorého poslaním je učiť ľudí, ako získať vysnívanú postavu, zvýšiť svoju kondíciu, získať viac energie, odstrániť únavu a to vďaka správnym informáciám o výžive postavených na vedeckých základoch. Je autorom knihy Chudnutie na mieru, absolventom Univerzity Komenského FTVŠ v Bratislave (Mgr.) a Karlovej univerzity FTVS v Prahe (PhD.). Tomáš sa odborne zaoberá výživou, telesnou zdatnosťou, nadváhou a obezitou dospelých, prednáša a publikuje v odborných časopisoch na Slovensku i v zahraničí. So svojimi klientmi pracuje individuálnou formou prostredníctvom bežne dostupných potravín. Osobnými i online konzultáciami, jedálničkom na mieru i komplexnou osobnou starostlivosťou. Jeho klienti schudli jedlom už viac ako 1 000 kilogramov. Organizácia BPH - British Publishing House Ltd. ho v roku 2022 zaradila do encyklopédie významných osobností Slovenskej a Českej republiky.